Alkohol towarzyszy nam od wieków – nie tylko umila czas spędzony w towarzystwie, lecz także stanowi cenny, pod względem walorów smakowych, dodatek do spożywanych dań. Wybierając się do sklepu po butelkę ulubionego wina czy zapas piwa do zbliżającego się meczu, raczej nie zastanawiamy się nad tym, jak alkohol wpływa na nasz organizm.
Alkohol a dieta.
O alkoholu często mówi się w kontekście pustych kalorii. Nie oznacza to jednak, że posiada on zerową ilość kalorii, lecz to, że nie znajdziemy w nim praktycznie żadnych wartości odżywczych. Co do samych kalorii w alkoholu – tych jest naprawdę sporo. Standardowej wielkości piwo, a więc o pojemności pół litra, zawiera od 400 do 500 kalorii, co stanowi odpowiednik niewielkiej porcji obiadowej. Co równie istotne, alkohol wpływa zwiększone uczucie głodu, przez co częściej sięgamy po przekąski.
Alkohol a organizm.
Za szkodliwe działanie alkoholu możemy uznać między innymi to, ze odpowiedzialny jest za wypłukiwanie z naszego organizmu cennych witamin oraz minerałów, a przy tym obniża poziom cukru we krwi. Alkohol spożywany w umiarkowanych ilościach nie wyrządzi nam większych szkód w organizmie, jeżeli jednak znacząco go nadużywamy, zwiększamy tym samym ryzyko wystąpienia poważnych chorób, między innymi wątroby, trzustki czy nawet nowotworów.